Andre Agassi, skvělý tenista, mimo sport už to bylo horší

Celým jménem Andre Kirk Agassi se narodil v USA, v Las Vegas, ve městě Nevada 29. dubna 1970. Co se týká rodičů, tak maminka je čistokrevná Američanka, u otce už to bylo však jinak. Ten byl Armén a Asyřan. Andre Agassi není jedináček, má sestru a dva bratry. Ve třinácti letech ho otec nechal zapsat na proslulou tenisovou akademii Nicka Bollettieriho. Otec byl bývalý boxer, ovšem tenisový nadšenec a samouk.

hra tenistek

Ten se rozhodl, že všechny své děti naučí tenis. Ovšem tenisovým tvrdým drilem jim to spíše znechutil a všechny tři nejstarší děti se s otcem rozkmotřili, co se týká vztahů. Jen nejmladší Andre u tenisu zůstal a nevadilo mu ani, když na něj týdně z tenisového stroje bylo vystřeleno pět až deset tisíc míčků. Naopak chtěl ještě víc a tak na něj otec střílel týdně deset až patnáct tisíc míčků. Když byl v tenisové akademii i Bollettieriho, tam ho to nebavilo.

Nudil se tam a navíc se začalo mluvit i o alkoholu a drogách, což se později potvrdilo. Když mu bylo patnáct, otec ho vzal ze školy. U nás by to znamenalo, že má jen základní školu, na což by se tedy nehledělo dnes úplně nejlépe. Ovšem stejný princip zvolili rodiče i u nynější světové šestky Alexandera Zvereva. I zde rodiče volili formu jen základní školy, dál už ho studovat nedali. Ale zpět k Agassimu.

Kdo ho aspoň na chvíli dokázal změnit v poslušného a klidného hocha, byl samotný Nick Bollettieri. To však netrvalo nadlouho. Co se týká dvouher, tak tam to bylo vynikající. A hlavně u grandslamových vavřínů. Australian Open vyhrál celkem čtyřikrát v letech 1995, 2000, 2001 a 2003, přičemž to byl celkově jeho nejúspěšnější grandslam. French Open vyhrál jen jednou v roce 1999. Nejslavnější z grandslamů Wimbledon také jednou, a to v roce 1992.
tenisový kurt

No a US Open se před ním sklonilo dvakrát v letech 1994 a 1999. Kromě toho jednou vyhrál Tour Finals v roce 1990 a musí se ještě připočítat zlatá medaile z olympiády v roce 1996. Světovou jedničkou v singlu se stal 1. dubna 1995. Co se týká čtyřhry, tak tam už to tak slavné nebylo. Získal pouhý jeden turnajová titul. Ještě se musí vzpomenout na týmovou soutěž zvanou Davis Cup. Ten vyhrál s USA třikrát v letech 1990, 1992 a 1995.

V osobním životě byl tehdy zamlada spojován a americkou hvězdnou herečkou a zpěvačkou Barbrou Streisand, a to i přesto, že je o 28 let starší. Dva roky byl ženatý s americkou herečkou Brooke Shieldsovou. Nyní je už dlouhé roky v manželství s bývalou fenomenální německou hráčkou Steffi Grafovou. Mají spolu dvě děti, syna a dceru. Už delší dobu se však mluví o velké krizi mezi nimi. Byl koučem Novaka Djokoviče. Nyní trénuje Grigora Dimitrova. V roce 2009 vyšla jeho autobiografie, ve které se rozpovídal i o tom, že v roce 1997 si pomáhal drogami s obsahem metamfetaminu. V podstatě se jednalo o doping. Roger Federer byl šokován a zklamán. Marat Safin prohlásil, že by Agassi měl vrátit tehdejší prize money a také by mu měly být sebrány tituly. Přidávali se také další tenisté k jeho kritice.