Bez soustruhu to nepůjde

Zboží

Soustruh je velice známý stroj, jenž je stálé hojně využíván, protože zvládne vyrábět i složité součástky. K tomu jsou zapotřebí správně soustružnické stroje.

Bez soustruhu to nepůjde

Neustálý posun

Tento stroj nemusíme dlouze popisovat, protože jej zná skoro každý. Obrobek zde koná hlavní pohyb a je upevněn ve sklíčidle, přičemž to je spojeno s převodovkou a následně motorem. Díky tomu můžeme zvolit směr otáčení a také velikosti otáček, což je velice důležité. Další důležitou částí je nožová hlava, do které se upevňuje nástroj, přičemž pomocí něj vykonáváme samotné obrábění rotační součásti.

klasický soustruh

Samozřejmě je zde mnohem více prvků jako posuv, což nám umožňuje ještě lepší práci. Soustruh je velice přesné zařízení, takže šikovný člověk na něm dokáže vytvářet složité součástky s velice dobrou předností, která je někdy ve výrobě opravdu potřeba. Technologie šli postupně dopředu, takže v současné době jsou masově rozšířeny CNC soustruhy, jež tento typ obrábění posunuli na novou úroveň. Nabízejí nám spoustu nových možností, přičemž pracují s dokonalou přesnosti a rychlostí a nezastaví je ani velká sériová výroba.

Soustružnický nůž

Žádný soustruh nemůže vykonávat hlavní pracovní proces bez soustružnického nože, protože díky němu probíhá odebírání materiálu. Samozřejmě na všechno nemůžeme mít stejný nástroj, protože každý materiál a druh obrábění si vyžaduje jiné parametry. Klasické nože do soustružnické hlavy rozdělujeme zejména podle tvaru a zvoleného materiálu. Velice známá je čtyřstranná stopka, ovšem známá je i například válcová stopka. Hlavní část je buď součástí jednoho kusu, nebo se jedná o vyměnitelnou část. U celistvý h se nejčastěji používá rychlořezné oceli a slinutých karbidů, protože ty mají skvělou pevnost, která je u obrábění potřeba.

obrábění soustružnickým nožem

Vyměnitelná destička se například vyrábí z keramiky slinutých karbidů. Samozřejmě existují i speciální typy, kde se využívá speciálního diamantu. Také si musíme dávat na druh a geometrii břitů. Jak vidíte, tak druhů nástrojů je opravdová spousta, přičemž třeba soustružnický nůž úhly I-nastroje.cz skutečně využijete a vydrží Vám dlouho.

Related Post