Ekonomické horší časy začínají, ekonomika to už potřebuje

Ekonomika

Nejzákladnějším ukazatelem, v jaké kondici se ekonomika právě nachází, je hrubý domácí produkt (HDP) dané země. Hrubý domácí produkt je hodnota všech vyrobených statků a služeb vyrobených na daném území, za dané období. Ukazatel, který může předpovídat, jak se bude vyvíjet HDP se nazývá index nákupních manažerů (PMI). Tento index sleduje, jak se mění množství nových zakázek ve výrobě, zaměstnanosti, skladových zásobách a výkonnosti dodavatelů. Pokud výsledek výpočtu indexu PMI ukazuje více než 50 bodů, je možné očekávat zlepšení sektoru, pokud výsledek klesne pod 50 bodů, zpravidla to ukazuje na ochlazování ekonomiky.
burza a grafy
 
Hlavní hodnota PMI indexu byla stejně jako v srpnu 44,9 bodů. Velká část českého průmyslu je spojena s automobilovým sektorem a převážně je navázána na německou výrobu. Není tedy divu, že české ekonomické ukazatele často kopírují ty německé. Nejen Německo vykazuje ochlazování ekonomiky, ale také situace ve výrobním sektoru USA není příznivá. Čína za poslední dobu ukazuje také na pokles PMI indexu. V součtu se ukazuje pokles globálního PMI. Pozitivně se zatím jeví vývoj v sektoru služeb, kde je ale také patrné zpomalování tempa růstu.
 
Nemůžeme však pouze na základně jednoho indexu předpovídat katastrofu, ale okolnosti tomu dost napovídají. Jedním takovým důvodem pro ochlazení ekonomiky je obchodní válka mezi Čínou a USA. Zavádění nejrůznějších cel ve výsledku zdražuje zboží a snižuje firmám výnosy. Na recesi se upozorňuje čím dál více, a proto se nikdo nechce pouštět do velkých investic. Nejistota kolem brexitu brzdí ekonomiku Velké Británie, v problémech je letecký průmysl a o automobilovém průmyslu nemluvě.
 horská dráha
Ekonomika v tuto chvíli dosáhla svého vrcholu, a tak jako když na horské dráze vyjedete nahoru, čeká na vás cesta dolů. Střídání ekonomická recese a konjunktury je naprosto přirozený jev, který se vyskytuje v každé zdravé ekonomice a není potřeba hned malovat čerta na zeď. Recese má i své pozitivní faktory a naše ekonomika už ji potřebuje, protože najít v dnešní době schopné a loajální zaměstnance je téměř nemožné nebo finančně neúnosné. Žádná katastrofa se snad neblíží. Pouze lepší časy vystřídají zase na chvíli ty horší.

Related Post