Kolik existuje podob lásky?

Láska

Zkuste definovat lásku. A potom si rovnou zajděte pro nobelovku, pokud se vám to skutečně podaří. Láska je pojem, slovo, nehmatatelná entita, která ve skutečnosti existuje jen v příbězích a v našich hlavách. Opravdu? Kdyby tomu tak skutečně bylo, hrála by láska v našich životech tak důležitou roli?

Samé otázky a zatím žádné odpovědi. Pojďme to napravit a zkusme definovat lásku.
srdce a růže

Láska sourozenecká

Takové to, když svého sourozence máte v jednu chvíli chuť zabít. A vzápětí jej chráníte proti celému nepřátelskému světu. No ano. Téměř každý, kdo má sourozence, tyto protichůdné pocity zažil. Mladší sourozenec je vlastně otravné cosi, na vzniku čehož jste se rozhodně nepodíleli. A nikdo se vás nejspíš neptal, jestli si něco takového přejete. Kdyby ovšem někdo chtěl vašemu malému bráškovi (vaší malé sestřičce) ublížit, musí se nejdříve utkat s vámi. Mladší sourozenec zase často k tomu staršímu vzhlíží. Přestože má tendence jej různě popichovat. A také ne úplně čistými zbraněmi soupeřit o lásku rodičů.
srdce z knihy

Tyto konstelace si s sebou často neseme celý život. Je zábavné sledovat, jak se nám promítají do dalšího života a všech ostatních vztahů.

Láska rodičovská

Pokud vše funguje tak, jak má, není nic vznešenějšího a většího. Rodičovská láska v sobě nese prvek ochrany, pečovatelský prvek a pomoc ke správnému růstu. Abychom mohli být správnými rodiči, je třeba nejdříve své děti hluboce milovat. Jen tak s nimi totiž někdy dokážeme přežít v jedné domácnosti. Netřeba si to idealizovat. Děti se toho musí hodně naučit. A při tom učení nejsou vždycky milé a ukázkově rozumné. Spíše naopak. Nebojte, láska vám pomůže tohle všechno ustát.
dřevěná srdce

Láska partnerská

Je vlastně velmi specifická v tom, že je to ta, kterou si sami volíme. Rodiče ani sourozence si nevybíráme. Partnery pro život ano. Partner je v tomto případě důležité slovo. U tohoto typu lásky jsme totiž s partnerem v ideálním případě na jedné rovině. Takový vztah potom může fungovat a oba partneři mohou spolu osobnostně růst.

Related Post