Pro koho je vhodná nebankovní hypotéka bez registru

Ekonomika

Bydlet ve vlastním domě či bytě je snem snad každého člověka. Ne každý má však tolik peněz, aby si jej mohl splnit, a ne každý si je našetří. Takoví lidé, kteří se navíc nechtějí spokojit s pouhým bydlením v nájmu či pronájmu, obvykle volí některý z druhů hypoték.

hromádka mincí a bankovek

Co je to vlastně hypotéka? Zjednodušeně je to půjčka určená na financování koupě či rekonstrukce domu nebo bytu. Je určena těm, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení, ale nemají dostatek peněz. Je nutno poznamenat, že hypotéky bývají obvykle na velmi vysokou částku a mají tedy i dlouhou dobu splatnosti, mnohdy až několik desítek let.

Jak si ale vybrat tu správnou? V zásadě jsou tu dva typy: bankovní s registrem a nebankovní hypotéka bez registru. Jaký je mezi nimi rozdíl, a která je pro vás ta pravá? Je to poměrně jednoduché. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že banky si vás před schválením hypotéky vždy prověří.

podpis smlouvy o hypotéce

Konkrétně se jedná o vaši schopnost splácet. Musíte doložit, že budete schopni danou částku měsíčně platit. A jak se dokládá? Obvykle potvrzením vašeho měsíčního příjmu, například pomocí výplatní pásky, a pracovní smlouvou či potvrzením o důchodu.

To však není vše. Poté, co byl váš příjem uznán dostatečným na to, abyste mohli na danou hypotéku dosáhnout, si vás ještě prověří v registru dlužníků. Zde si prověří, zda již někde nějakou půjčku máte, a pokud ano, zda ji řádně platíte. A teprve poté, co tímto projdete, dosáhnete na vysněné peníze.

Na druhou stranu nebankovní společnosti si s tím takové starosti nedělají. Nevyžadují od vás vůbec nic k tomu, aby vám peníze poskytli. To samozřejmě znamená, že na ni dosáhne mnohem širší okruh lidí. Nejvíce se o ni zajímají právě lidé s nižším příjmem a lidé z nižších sociálních vrstev. Často pro ně představuje jedinou možnost, jak získat vysněné bydlení.

Jak bychom si tedy měli vybrat? Především bychom měli uvážit, jakou částku jsme měsíčně schopni splácet. Dále bychom měli porovnat veškeré úroky a poplatky, abychom zjistili, jakou částku tedy nakonec zaplatíme. A na základě toho vybrat tu nejlepší společnost, která nám poskytne přesně ten druh půjčky a za podmínek, které jsou pro nás nejpřijatelnější.

Related Post